İçerik Detay

Tesisat Dergisi Söyleşi

  •  17.04.2019
  •  

AN-KA Analiz ve Kalite Kontrol Cihazları Ltd. Şti. Genel Müdürü İbrahim Bağış:

“Bilimin Yol Göstericiliğinde Daha Mükemmeli Yaratmak, Hepimizin Hedefi Olmalıdır”

 

Laboratuar cihazları konusunda dünyaca tanınmış şirketlerin Türkiye mümessilliğini yapan

 AN-KA Analiz ve Kalite Kontrol Cihazları Ltd. Şti., yaklaşık 20 yıllık deneyime sahip kadrosuyla teknolojinin gelişimi ile doğru orantılı olarak genişleyen pazarlama faaliyetleri ve satışın yanı sıra montaj, uygulama, eğitim, bakım-onarım,yedek parça ve geniş cihaz stoğu ile sektörde hizmet veriyor. AN-KA Analiz ve Kalite Kontrol Cihazları Ltd. Şti. Genel Müdürü İbrahim Bağış ile şirketin gelişim süreci, faaliyet alanları ve hedefleri üzerine konuştuk.   

 

AN-KA Analiz ve Kalite Kontrol Cihazları Ltd. Şti. 1989 yılında kuruldu. Temsilcisi olduğu Balzers, Pfeiffer, Linn High Therm ,SOIF OPTIC gibi firmalar yüksek teknolojik ürünlerin imalatçısı olduğu için, şirket de zamanla yüksek teknolojik ürünler konusunda uzmanlaştı. AN-KA Analiz ve Kalite Kontrol Cihazları Ltd. Şti’nin uzmanlık konuları arasında; helyum kaçak test dedektörleri, vakum teknolojileri, vakum pompaları, turbo pompalar, vakum altında metalurji, optik, elektronik, ince film kaplama makinaları, metalizasyon kaplama sistemleri (vakum altında), hassas döküm makineleri (vakum altında), ısıl işlem fırınları, gas-vakum altında çalışan fırınlar ve kurutma odaları, indiksiyonla lehim,sertleştirme, mikroskoplar, spektrofotometreler, genel laboratuar ve test cihazları ithalatı yer alıyor.

 

Şirket; oto yan sanayi, soğutma sanayi, klima, buzdolabı, metalurji, demir çelik, alüminyum, kıymetli metaller,elektrik, elektronik ve savunma sanayi, döküm firmaları, TÜBİTAK, üniversitelerin fizik, kimya, metalurji, makine bölümleri, flexible boru, vana, valf sanayi sektörlerine hizmet vermektedir.

 

Kalite Kontrol Bizim İşimiz

 

Son yıllarda ülkemizde kalite kontrolünün önemi anlaşılmaya başladı. Önde olmak için daha fazla kalite, daha fazla rekabet özelliğine sahip mükemmel ürün ve daha çok güven duyulan marka imajı gerekli hale geldi.

 

Bizim ithalatını, satışını gerçekleştirdiğimiz ve satış sonrası teknik servis hizmeti verdiğimiz Helyum Kaçak Test Dedektörleri ile hatasız ürünler ortaya çıkıyor. HLT-Helyum Kaçak Test Dedektörlerinin geniş bir kullanım alanı mevcut. Dedektörler, flexible veya düz metal hortum, otomobil klima, hava yastığı, jant, benzin deposu sızdırmalık testinde, buzdolabı, klima, soğutucu cihazların gaz kaçak, dolum testlerinde kompresör, evaperatör vb., gas ve LPG taşıyan tankların kalite kontrolü, vakum altında çalışma tüm kapalı, fırın, otoklav, kaplama makinalarının kaçak testlerinde kullanılabiliyor.

Önceleri havuz içinde basınçlı hava verilerek yapılan testlerde yüzde 10-15 hata gözden kaçabiliyordu. HLT-Helium Kaçak Test Dedektörleri, Quadropole Mass Spektrmetre mantığı ile çalışmakta, milyarda bir veya daha hassas duyarlılığa set edilebilmektedir. İhraç edilen pek çok üründe HLT testi istenmektedir.

 

Kalite Kontrol zaten bizim işimiz, bu nedenle kalite kontrolün ruhunu ve önemini müşterilerimize 20 yıldır anlatmaya çalışıyoruz. Uzun yıllar önce bir Amerikalı müşterimiz Pendik-İstanbul’da bir fabrika kuruyordu, üretime geçmeden önce laboratuar çalışmaları için fabrika binasından önce laboratuvar için ayrı bir bina yapıyordu. Şaşkın bir şekilde “ortada daha ürün yok, siz laboratuar binası yapıyorsunuz” diye sormuştum. Cevap olarak, önce rakiplerinin ürünlerini analiz edip, ürünleri daha yakından tanımak istediklerini belirttiler. Şimdi o firma, kendi konusunda lider durumda ve rakipleri maalesef çok geride kaldı.

 

“Yavaş, Fakat Dengeli Olarak Gelişiyoruz”

 

Çalıştığımız firmaların beklentileri her zaman çok yüksek, fakat biz en iyisini, en doğru şekilde yapmak istiyoruz. Yavaş, fakat dengeli olarak gelişiyoruz. Fil adımları gibi yavaş, fakat güçlü olarak büyümek istiyoruz.

 

Yaşadığımız sorunları, ülkemizin sorunlarından soyutlamak imkansız. Kalite bilincinin gelişmesi, ülkenin ortak aklı veya bilincinin gelişmesine bağlıdır. Ne yazık ki daha kaliteli ürünleri veya kaliteli yaşam şeklini dışarıdan dayatmalarla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Uluslararası standartlar bizi bir çizgiye çekmeye çalışırken, bizler daha üst standartları oluşturmak için çalışma sevincini ve gayretlerimizi sürdürmeliyiz.

 

Bilim bize sınırsız bir kapı açıyor, bilimin yol göstericiliğinde daha mükemmeli yaratmak bizim insanlarımızın gerçekleştireceği ortamları hazırlamak hepimizin hedefi olmalıdır.