İçerik Detay

Hassas Dökümde Son Gelişmeler

  •  17.04.2019
  •  

HASSAS DÖKÜMDE SON GELİŞMELER

 

Hassas döküm, döküm sanayinin ulaşmak istediği kaliteyi en iyi ortaya çıkaran bir teknolojidir.

Döküm sırasında oluşabilecek, hataları ortadan kaldırmak için, hassas döküm en etkin düküm tekniğidir. Fakat, maliyeti veya ileri teknoloji içerdiği için kullanım alanı sınırlı kalmaktadır. Hassas döküm tekniğinde, dökümün yapıldığı ‘’chamber’’ ortamdaki gazların (Azot, Oksijen, Hidrojen ve diğer gazlar) dışarı atılması, vakum yapılması ve ortama yeniden Azot veya Argon gazı verilmesi ortamdaki oksijeni almaktadır. Vakum yapılmış ve gazlardan arındırılmış bir ortamda döküm kalitesi yüksek olmaktadır.

Temsilcisi olduğumuz Linn High Therm GmbH Alman firmasının hassas santrifüj dökümde 50 yılı aşkın tecrübesi ile Alman uzay sanayinin stratejik dökümlerinde en tercih edilen firmadır.

Hassas dökümün uygulamalarından, savunma ve uzay sanayi, medikal uygulamalar (İmplant – kalça protezleri, diş protezleri) gibi başarılı sonuçlar alınmıştır.

Ayrıca, kuyumculuk sektöründe hassas döküm teknikleri kullanılmaktadır. Altın, gümüş veya alaşımların kolayca dökümü yapılmaktadır.

Fakat, platin, titan, magnezyum gibi metallerin dökümü için vakum-gaz altında döküm gereklidir. Hassas karakterde kristal yapıya sahip bu elementlerde, vakum ve gaz bağlantılı döküm öncelik kazanmaktadır. Indiksiyon akımı yardımıyla  yapılan hassas dökümde, kullanılan pota, santrifüj devir (dönme sayısı), max. sıcaklık parametreleri uygulamaya göre seçilmektedir.

Hassas dökümle 3 kg.a kadar döküm yapılabilmektedir. Hassas döküm tekniğinde dökülen parçalar, dış korozyon etkilere dayanıklı olup, kullanım ömrü uzundur.

Kırılmaya, çatlamaya, çizilemeye veya termal şoklarda son derece dayanıklıdır.

Titan, platin. magnezyum, titan altın, titan alüminyum veya benzer alaşımlarda son derece olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca nikel, bronz, bakır, gümüş alaşımlarında da kullanılmaktadır. 20000 C sıcaklığa kadar çıkabilen yüksek sıcaklık ortamında enerji kazancı, az yer kaplaması ve çevre dostu gibi temiz teknolojiler kullanarak döküm yapılmaktadır.  

 

Atlanta Olimpiyatlarında dağıtılan madalyalarda Linn hassas döküm makinelerinde dökülmüştür. Ülkemizin en önemli araştırma merkezlerinden biri olan TÜBİTAK, titanyum hassas döküm makinesini devreye almak için hazırlanmaktadır. Montaj işlemleri yapıldıktan sonra döküm sanayine yönelik hizmetlerde bulunacaklarını bildirdiler. Titanyum hassas dökümü, savunma ve uzay sanayine sayısız uygulamaları mevcuttur.

Döküm sanayinde, teknoloji geliştikçe hassas dökümün önemi ön plana daha fazla çıkacaktır.

An-Ka Analiz Ltd.Şti. olarak, döküm sanayine yönelik hizmetlerimiz 16 yıldır devam etmektedir. Dökümcülerimizin yöneltecekleri her soru veya sorunda onlara yardımcı olmaya hazırız.

 

An-Ka Analiz Ltd.Şti.

Ibrahim Bağış/Gn.Md.

www.an-ka.com